Wiele prac w różnych gałęziach aktywności gospodarczej wymaga podnoszenia ładunków na określoną wysokość. Do tego celu stworzono całą różnorodną grupę wciągarek i podnośników. Podnośniki oprócz podnoszenia materiałów, przedmiotów i urządzeń służą do unoszenia osób w zasięg obszarów roboczych. Podstawową rolę w tym zakresie odgrywają podnośniki nożycowe.
Różnorodność podnośników nożycowych
Charakterystyczna budowa i możliwości sprawiają, że podnośnik nożycowy jest urządzeniem bardzo przydatnym w wielu płaszczyznach aktywności. Największą popularność zdobył wśród właścicieli warsztatów samochodowych gdyż poprzez możliwość podniesienia całego samochodu na określoną wysokość uzyskuje się łatwy dostęp do podwozia. Sprawdza się również doskonale w magazynach gdzie używany jest do podnoszenia cięzkich ładunków o dużym gabarycie. Podnośniki nożycowe to również świetne uzupełnienie linii produkcyjnych oraz wspomaganie różnorodnych prac budowlanych i montażowych. Na rynku istnieje bardzo wiele zróżnicowanych modeli różniących się napędem, wielkością udźwigu, wysokością podnoszenia oraz ilością „nożyc”. Opisując w najprostszy sposób budowę podnośnika nożycowego należy wyróżnić takie elementy jak rozkładane nożyce, siłowniki, podest. Mechanizm działania podnośników nożycowych nie jest skomplikowany ale ze względy na bezpieczeństwo operatora musi być wykonany z bardzo dobrych materiałów. Elementy najważniejsze czyli siłowniki występują w wersji z napędem elektro – hydraulicznym lub hydraulicznym. Są one odpowiedzialne za rozkładanie nożyc i podnoszenie podestu
Na rynku oferowane są dwa rodzaje podnośników nożycowych. Mowa tu o podnośnikach pojedynczych z jedną parą nożyc obsługiwanych przez dwa siłowniki oraz o podnośnikach podwójnych z podwójnym układem nożyc. Te drugie mają mocniejszą, sztywniejszą i bardziej stabilną konstrukcję. Pozwalają też na uniesienie podestu na większą wysokość.