Trukawki przez cały rok

truskawki całoroczne

Któż z nas nie lubi jeść truskawek, które kuszą głęboką czerwienią i cudownie słodkim zapachem. Te małe owoce są uwielbiane przez dzieci i dorosłych i mogą stanowić zdrową alternatywę słodyczy. Są bogatym źródłem witaminy C, zawierają przeciwutleniacze, magnez i wapń. Są szeroko wykorzystywane w kuchni do deserów, śniadań czy nawet obiadów.

Jak wygląda uprawa truskawek?

truskawki całoroczneWiększość z nas truskawki kojarzy z latem, a szczególnie w okresie od końca maja do nawet połowy sierpnia, gdyż wtedy jest sezon na ich zbiór. Jednak dotyczy on określonych odmian, ponieważ są dostępne na rynku truskawki wczesne, późne i całoroczne. W naszej szerokości geograficznej, możliwe jest uprawianie truskawek wczesnych oraz późnych, gdyż w tym okresie, kiedy owoce wzrastają i dojrzewają. Jeżeli chodzi o truskawki całoroczne, to są to odmiany hodowane w specjalnych tunelach lub w szklarniach, gdzie nie mają dostępu do promieni słonecznych. Takie truskawki są często uprawiane w Belgi, Holandii czy Niemczech. Do naszego kraju poza sezonem są sprowadzane owoce z plantacji w Hiszpanii, gdyż tam jest znacznie cieplej i to przez cały rok. Truskawki są owocami, które potrzebują mieć stały dostęp do słońca, wody i dobrej jakości gleby. Na rynku znajdziemy sadzonki, które należy umieszczać w ziemi o różnych porach roku, ponieważ cechują się odmienną odpornością na warunki atmosferyczne. Truskawki mogą dawać pierwsze plony już po około ośmiu – dziesięciu tygodniach od zasadzenia, ale również dopiero w przyszłym roku. Trzeba też mieć na uwadze, że nie każda odmiana przetrwa zimę lub daje owoce prze kilka sezonów z rzędu. Również inne gatunki są polecane do sadzenia w domu w doniczkach czy skrzynkach, a inne na działce czy na plantacji. Co prawda ich uprawa nie jest zbyt trudna, bo jedyne co trzeba im zapewnić to żyzną i próchniczą glebę o lekko kwaśnym odczynie, stałe podlewanie i nawożenie.

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielną uprawę truskawek na działce, w ogrodzie, domu czy balkonie, gdyż nie wymaga to dużo pracy, a daje ogromną satysfakcję. Własne truskawki z pewnością będą powodem do dumy, zwłaszcza, że nie będą nawożone sztucznymi środkami. Jeżeli tylko zadba się o kilka podstawowych zasad, to można się co roku cieszyć dorodnymi zbiorami.

Więcej na: https://niewczas.co/

Dodaj komentarz