Działanie traków taśmowych

 

Współczesne zakłady produkcyjne niemal całkowicie są zautomatyzowane – od wielu już lat wielofunkcyjne maszyny zastępują prace rąk ludzkich, co przyczynia się do dużego wzrostu komfortu pracowników, ale także podniesienia wyników produkcyjnych. Maszyny odgrywają znaczącą rolę zwłaszcza w przemyśle drewnianym.

Wykorzystanie traków taśmowych

traki taśmoweZanim drewno trafi do zakładów produkcyjnych, poddaje się je wstępnej obróbce jeszcze w lesie, dzięki czemu możliwy jest jego swobody transport – znacznie łatwiej przewieść poćwiartowane belki niż drzewa w całości. Do cięcia drewna wykorzystuje się traki taśmowe, czyli maszyny tnące instalowane na zwykłych naczepach samochodowych, które pasują do każdego rodzaju pojazdu terenowego. Jeżdżenie z nimi wymaga, co prawda, ukończenia specjalnego kursu, jednak są one powszechnie stosowane przez firmy, które zajmują się obróbką drewna. Specjalne podwozie jezdne dostosowane jest do wielkości samej pilarki taśmowej i może mierzyć nawet do kilku metrów – wszystko zależy od tego, do obróbki jakiego rodzaju drewna ma być przeznaczony trak. Urządzenia te wykazują się bardzo wysoką wydajnością, ponieważ w ciągu zaledwie jednego dnia roboczego mogą obrobić nawet kilka ton drewna, które później kierowane jest bezpośrednio do tartaku. Co istotne, maszyny te dostępne są w dwóch wersjach: zasilanej spalinowo, która pracuje z większą mocą i wydajnością oraz zasilanej elektrycznie – ta ostatnia jest ekologiczna.

Przy wyborze traku taśmowego najlepiej jest się kierować jego mocą, ponieważ od niej zależy to, jaką ilość energii zużyje urządzenie oraz jaką wydajnością będzie się charakteryzowało – te czynniki będą zawsze miały bezpośredni wpływ na generowanie zysków lub strat, dlatego warto ustalić własny priorytet i przemyśleć dokładnie sprawę.