Czy warto kupić używaną tokarkę CNC?

W nowoczesnym przedsiębiorstwie wykonującym produkty metalowe czy pojedyncze elementy maszyn musi być wiele obrabiarek. Konieczne są zarówno wiertarki, tokarki jak i frezarki, najlepiej żeby większość z nich była sterowana numerycznie, aby ograniczyć ilość tych maszyn oraz ilość pracowników. Dobra tokarka CNC potrafi tak naprawdę w wielu sytuacjach wykluczyć wiertarki stołowe i frezarki, jeśli wykonywana jest część typu wałek.

Czy używana tokarka CNC jest dobrym pomysłem?

tokarka cnc używanaAby liczyć się na rynku, konieczne jest posiadanie obrabiarek CNC. Wiadomo jednak, że budżet jest ograniczony, a naprawdę profesjonalne tokarki są dużo droższe. Rozwiązaniem może być tokarka CNC używana, a nie nowa. W ten sposób możemy nabyć w niższej cenie naprawdę profesjonalny sprzęt, pozwalający zaoszczędzić wiele pieniędzy i wyeliminować wiele operacji na obrabiarkach tradycyjnych, dzięki czemu maszyna taka szybko się zwróci i otworzy drzwi do kupowania kolejnych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tokarki CNC? Na pewno nie warto kupować bardzo starej i już tak naprawdę zużytej. Nie może być zbyt dużego bicia na wrzecionach, a także nie mogą być zbyt zużyte prowadnice i suporty. Warto zwrócić uwagę, czy wraz z tokarką sprzedawany jest też osprzęt do niej i ile właściwie kosztują tulejki do wrzecion, narzędzi oraz imaki narzędziowe. To jest podstawą, ale następnym ważnym elementem są możliwości maszyny. Powinna ona mieć najlepiej rewolwerowy podajnik narzędzi oraz narzędzia obrotowe, które zapewnią również poprzeczne wiercenie, frezowanie i inne, bardziej zaawansowane funkcje, jak choćby grawerowanie. W tym celu należy zwrócić uwagę na obecność osi C. Jeżeli potrzebujemy takiego rozwiązania, możemy także kupić maszynę z dodatkowym podajnikiem prętów, dzięki czemu uzyskują funkcję automatu tokarskiego. To bardzo zwiększa wszechstronność maszyny.

Jeżeli znajdziemy tokarkę CNC, która jest używana, ale nie ma wiele lat, a przede wszystkim roboczogodzin pracy, nie ma zużytych łożysk, wrzecion i prowadnic oraz ma bogate wyposażenie i wiele funkcji dodatkowych, warto ją zakupić. Dostaniemy ją w cenie nowej maszyny o jedynie podstawowych funkcjach albo w cenie o wiele niższej niż taka sama maszyna, którą kupimy od nowości. Czasem, gdy musimy się bardzo liczyć z budżetem, warto zacząć od maszyny używanej, bo otworzy nam szybko drogę do zleceń, na których możemy zarobić dużo więcej lub pozwoli nam wytwarzać nasze produkty o wiele szybciej i dokładniej.