Balustrady do samodzielnego montażu

 

Wybór balustrad na rynku jest ogromy i można przebierać wśród balustrad drewnianych, szklanych, stalowych i murowanych. Pierwszym krokiem do wyboru balustrady powinna być jednak właściwa ocena funkcji, jakie ma ona sprawować, czy będzie to wyłącznie balustrada ozdobna, czy również funkcja zabezpieczająca lub odgradzająca w chodzi w rachubę?

Zalety balustrad systemowych

systemowe balustrady staloweKonieczne jest zmierzenie pożądanej wysokości balustrady, wybranie konstrukcji zapewniającej odpowiednią stabilność w przypadku balustrad wysokościowych oraz bezpiecznego rozstawu żeber balustrady, jeśli na taką padł nasz wybór. Jeżeli mamy smykałkę do majsterkowania, możemy wybrać zakup balustrady systemowej, dostarczonej w elementach do samodzielnego montażu. Jednym z najpopularniejszych rodzajów balustrad, ze względu na swą trwałość, względy estetyczne i łatwość montażu są systemowe balustrady stalowe ogólnodostępne na polskim rynku. Warto sprawdzić przy zakupie, czy wszystkie elementy wymienione w dokumentacji technicznej są obecne w paczce, co zaoszczędzi nam niepotrzebnej, ponownej wycieczki do sklepu. Zależnie oczywiście od modelu, możemy odgórnie przyjąć, że systemowe balustrady stalowe składają się ze słupków i mocowań słupków, poręczy i ich mocowań, stóp montażowych, wszelkiego typu uchwytów do szkła lub innego materiału, gumowych uszczelek, kolanek i łączników do rur. Tak skompletowany zestaw musimy złożyć według instrukcji, co gwarantuje nam, że balustrada będzie bezpieczna w użytkowaniu.

Balustrady systemowe są popularne na rynku dzięki cenie – są tańsze od gotowych zestawów, a także pewnej dowolności, jaką mamy w doborze elementów składowych. Pomocne jest to również przy nietypowych wymaganiach zabudowy, gdzie możliwość samodzielnego doboru części pozwala na łatwiejsze skompletowanie wymaganej balustrady.