Szalunek – zakup czy wynajem?

szalunki do wykopów
Kierownik budowy powinien zadbać o to, aby zatrudnionym przez niego pracownikom nie stała się żadna krzywda. W tym celu bardzo często korzysta się z deskowania, czyli konstrukcji zabezpieczającej krawędzie wykopu. Bardzo ważne jest by przemyśleć, czy bardziej opłacalne jest jej wynajęcie, czy też zakup.

Czy warto zakupić szalunek?

szalunki do wykopówFirmy, które zajmują się realizacją inwestycji powinny zadbać o to, aby zatrudnionym przez nich pracownikom się stała się żadna krzywda w czasie pracy. Właśnie dlatego bardzo często, gdy prace wymagają utworzenia wykopu, można spotkać na placu budowy szalunki do wykopów – cena wynajmu jest znacznie bardziej atrakcyjna niż cena zakupu. Szalunek zwany także deskowaniem, to specjalna konstrukcja, którą wznoszona jest wzdłuż zewnętrznych ścian wykopu. Jest zadaniem jest zadbanie o to, aby krawędzie wykopu nie osunęły się na pracujących w nim pracowników. Posiadanie takiej konstrukcji na placu budowy jest podstawowym, ale także niezwykle skutecznym sposobem na zatroszczenie się o zdrowie i życie robotników. Tak jak wspomniano wcześniej, w posiadanie szalunku można wejść na dwa sposoby – wynajmując go albo też kupując. Ta druga metoda ma wiele wad, szczególnie gdy realizowane przez nasza firmę prace rzadko wymagają skorzystania z takiej konstrukcji. Podstawową wadą jest fakt, że posiadając swój własny szalunek trzeba przeszkolić pracowników w kierunku jego montażu i demontażu, co nie jest wcale proste. Jeżeli się na to nie zdecydujemy, ochrona pełniona przez taka konstrukcje będzie iluzoryczna dodatkowo, warto pamiętać o tym, że typowy szalunek zbudowany jest z wielu drewnianych elementów. Po jego demontażu trzeba posiadać odpowiednie pomieszczenie, w którym taki zdemontowany szalunek będzie można przechowywać. Wszystko to powoduje, że coraz więcej firm budowlanych decyduje się raczej na wynajęcie szalunku. Jest to tym bardziej widoczne, że jest to dodatkowo znacznie bardziej opłacalne pod względem finansowym, a firmy, oferujące takie usługi, bardzo często pomagają w montażu szalunku.

Deskowani jest bardzo często spotykanym elementem na placu budowy. Jest to konstrukcja, która ma na celu chronienie przed osunięciami ziemi w wykopach. Bardzo ważne jest, by przemyśleć czy jej zakup jest bardziej opłacalny niż wynajem.

Dodaj komentarz