Stoły chroniące przed wyładowaniami elektrostatycznymi

 

Elektronika jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Zwiększająca się ilość urządzeń elektronicznych, która jest wprowadzana do obrotu rynkowego wymaga odpowiedniego serwisowania zarówno gwarancyjnego jak i również pogwarancyjnego. W tym celu powstają coraz to nowe firmy świadczące usługi serwisowe sprzętu elektronicznego.

Serwis elektroniki odbywa się na specjalnych stołach

stół esdWarto dodać, że firma chcąca zaistnieć w sektorze serwisu elektroniki musi posiadać odpowiednie zaplecze techniczne. Sprzęt elektroniczny jest bowiem czuły na wszelkiego rodzaju wyładowania elektrostatyczne. Do serwisu elektroniki wymagane są więc urządzenia, sprzęt oraz narzędzia esd, które zapobiegają niepożądanym wyładowaniom elektrostatycznym. Do serwisu sprzętu jest potrzebny przede wszystkim stół esd na którym będzie odbywać się naprawa. Stół ten z reguły nakryty jest specjalną matą, która jest podłączona z instalacją zakładową. Urządzenia, które znajdują się na macie poprzez zrealizowane połączenie odprowadzają ładunki do instalacji zakładowej. Warto dodać, że każdy pracownik posiada również zabezpieczenia ochrony indywidualnej przed esd. Do tego grona zaliczyć należy opaski znajdujące się na nadgarstku, które podczas wykonywania czynności serwisowych muszą być podłączone do instalacji specjalnym sprężystym przewodem.

Oprócz tego na nogach każdego pracownika, który wchodzi do strefy zagrożonej powinny znajdować się specjalne opaski, które również chronią przed zbieraniem się ładunków elektrostatycznych. Pracownicy zajmujący się serwisem elektroniki muszą również nosić specjalne fartuchy esd. Ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi jest bardzo ważnym zagadnieniem. W wyniku takiego wyładowania może dojść bowiem do dodatkowych uszkodzeń wrażliwych podzespołów elektronicznych.