Skuteczne pranie odzieży medycznej

Odzież medyczna jest szczególnym rodzajem ubrań. Codziennie ma styczność z groźnymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Ponadto często spotyka się z potencjalnie infekcyjnym materiałem zakaźnym. Powinna być przechowywana w miejscach odizolowanych od ubrań, które nosimy na co dzień. Ponadto jest pranie powinno odbywać się w szczególnych warunkach. Po to, aby wyeliminować niebezpieczne drobnoustroje chorobotwórcze.

Zasady prania odzieży medycznej

pranie odzieży medycznejW całej Polsce oraz Unii Europejskiej nie ma przepisów prawnych regulujących pranie odzieży medycznej, która zostaje użyta poza szpitalem. Osoby posiadające prywatne gabinety kosmetyczne czy też stomatologiczne muszą same zadbać o pranie brudnej odzieży. Korzystanie z medycznych pralni może wiązać się z dużymi kosztami. Nie mniej jednak jest to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli jednak decydujemy się na pranie odzieży w warunkach domowych należy stosować kilka prostych zasad. Przede wszystkim odzież medyczną zawsze musimy prać osobno. Nie może mieć ona styczności z odzieżą której używamy na co dzień. Fartuchy medyczne powinny być prane w jak najwyżej temperaturze. Warto zaopatrzyć się zatem w mundurki dobrej jakości, które możemy poddawać procesom prania w wysokich temperaturach. Dobra jakość materiałów sprawi, że mimo wielu prań ubrania zachowają swoje pierwotne właściwości. Pranie odzieży w sześćdziesięciu stopniach Celsjusza przez dziesięć minut pozwala na całkowitą eliminację groźnych drobnoustrojów chorobotwórczych takich jak bakterie czy wirusy. Niweluje to również znajdujący się na materiale potencjalnie infekcyjny materiał zakaźny taki jak na przykład krew czy też wydzieliny: mocz, ślina. Aby mieć całkowitą pewność, że odzież jest czysta warto po takim praniu zwyczajnie prasować ubrania. Wysoka temperatura da nam gwarancję całkowitej czystości. Jeżeli nie stać nas na skorzystanie z pralni medycznej powinnyśmy bezwzględnie przestrzegać wyżej wymienionych zasad.

Jak powszechnie wiadomo pranie odzieży medycznej powinno odbywać się w specjalnie do tego przeznaczonych pralniach medycznych w których wykorzystuje się silne detergenty eliminujące niebezpieczne drobnoustroje chorobotwórcze. Jeżeli nie stać nas na pralnie należy stosować możliwie jak najwyższą temperaturę i prasować ubrania.