To, jak wygląda produkcja niektórych rzeczy jest z reguły bardzo ciekawe. Niedawno zastanawiałem się, jak wygląda produkcja rzeczy tak dużych, jak hale stalowe. Jeden producent na swojej stronie internetowej udostępnił film z prac produkcyjnych, dzięki czemu wiem, jaki wygląda ten proces i ile czasu zajmuje, nim powstanie jedna hala. Na filmie pokazany był także proces montażu.
Jak produkuje się hale stalowe?
Hala stalowa to zbiór bardzo dużej ilości różnych elementów. Nie ma więc co się dziwić, że proces produkcji jest ciekawy. Dobrze sfilmował go producent hal stalowych. Został on podzielony na części, aby łatwiej wykonać wszystkie prace. Elementy formuje się z rozgrzanej do czerwoności stali. Jest ona prasowana, a następnie profilowana w taki sposób, by można było je dokładnie połączyć. Po ochłodzeniu nawierca się otwory, przez które będą przechodzić śruby. W całości od razu robi się tylko rury, które mają służyć jako podpora całej konstrukcji. Dach najczęściej wykonywany jest ze zwykłych arkuszy blachy, ale są one tak cięte, aby można było go rozwinąć po postawieniu ścian. Podczas produkcji pracują ludzie, a także wykorzystuje się maszyny. Nawet dźwigi są przydatne, aby właściwie ustawić metal do jego obróbki. Zazwyczaj jeden element powstaje w trzy godziny, a w jego tworzeniu bierze udział od dwóch do sześciu pracowników. W hali produkcyjnej funkcjonuje kilka kotłów, takich jak w hucie.
Produkcja takiej hali zajmuję trochę czasu i na pewno jest dość kosztowna. Jednak w dalszym ciągu bardziej opłacają się takie hale, niż tradycyjne, murowane budynki. To dlatego nie brakuje zleceń, a do każdego z nich podchodzi się z należytą dbałością oraz starannością. Myślę, że kiedyś postaram się na żywo zobaczyć produkcję tych wszystkich elementów.