Długie spacery są dobre dla zdrowia. Spacerować możemy w każdym wieku. Po kilku tygodniach regularnych spacerów po kilka kilometrów dziennie odczujemy poprawę ogólnego samopoczucia. Z czasem zwykłe spacery staną się niewystarczające. Wtedy możemy zacząć spacerować z kijkami, dzięki temu będzie trenować też górne partie ciała.
Budowa kijka trekingowego
Każdy z nas chociaż raz w życiu widział kijki, których używają narciarze. Kijki trekingowe są bardzo podobnie skonstruowane. Podstawowym elementem takiego kijka jest trzpień wykonany z włókna węglowego, dzięki temu jest bardzo lekki, ale także wytrzymały. Trzpień składa się z dwóch elementów, dzięki temu możemy regulować długość kijka. U góry zamontowana jest wygodna rękojeść razem z paskiem, który owijamy wokół dłoni. U dołu kijek ma zamontowaną końcówkę, którą opieramy na gruncie podczas chodzenia. Są to tak zwane buciki do kijków. Buciki wykonane są z twardej gumy, która jest bardzo odporna na ścieranie. Dzięki takim końcówkom możemy śmiało chodzić po różnym terenie, bez obaw o to, że kijek nam się pośliźnie w momencie, gdy będziemy chcieli się na nim oprzeć idąc. Wyróżniamy kilka rodzajów bucików do kijków. Są to międzyinnymi buciki do chodzenia po górach, po asfalcie i betonie, a także takie, które umożliwiają nam chodzenie z kijkami po nieutwardzonym gruncie. Pozwala to nam na używanie jednej pary kijków w dosłownie każdym terenie. Jest to dla nas bardzo duża oszczędność.
Końcówki do kijków, a także same kijki możemy kupić w większości sklepów sportowych lub zamówić przez internet. Przy zakupie kijków zazwyczaj dostajemy komplet bucików. W momencie, gdy się one nam zużyją, to możemy osobno dokupić same końcówki i nadal używać tych samych kijków. Za komplet końcówek zapłącimy maksymalnie pięćdziesiąt złotych.