Jak wyposażyć własną cukiernię?

cukiernia

Domowe wypieki cieszą się w dzisiejszych czasach bardzo dużą popularnością, a co za tym idzie jeśli masz talent piekarniczy, założenie własnej cukierni może się okazać bardzo dobrym pomysłem na biznes. Wbrew temu co by się mogło wydawać założenie małej cukierni nie jest wcale trudne, a jeśli wyposażymy ją tylko w podstawowe rozwiązanie nie będzie to wcale też aż tak kosztowne. Co zatem powinno znaleźć się na starcie na wyposażeniu cukierni i w co w późniejszym czasie warto zainwestować? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Podstawowe wyposażenie cukierni

kawiarniaW artykułach na portalu wpiekarni.pl można znaleźć informację, że na początek cukierni nie trzeba wcale jakoś szczególnie profesjonalnie czy bogato wyposażać. Na starcie warto zainwestować tylko w te podstawowe rozwiązania, bez których absolutnie cukiernia nie mogła by funkcjonować. Przede wszystkim należałoby tu wskazać takie rozwiązania jak kuchnie gastronomiczne i piece oraz akcesoria do dekorowania ciast i pieczenia. Podstawowe akcesoria do pieczenia takie jak rękaw cukierniczy, blaszka na muffiny, blachy do pieczenia ciast itd, są stosunkowo tanie,a co za tym idzie ich zakup nie powinien stanowić żadnego problemu. Natomiast jeśli chodzi o profesjonalne piece czy kuchnie gastronomiczne, to rzeczywiście ich zakup to spory wydatek, jednak przynajmniej na samym początku warto pomyśleć o kupnie używanego sprzętu. Tym sposobem uda nam się sporo zaoszczędzić, co przy uruchamianiu działalności jest bardzo ważne. Jeżeli jednak kupujemy używany sprzęt gastronomiczny pamiętajmy o tym by sprawdzić w jakim jest on stanie. Na sam koniec należy pamiętać, że już na wstępie warto zainwestować w takie rozwiązanie jakim jest profesjonalny robot kuchenny. Taki robot, nie tylko ułatwi nam przygotowywanie ciast czy kremów, ale także i skróci cały proces, co w profesjonalnej cukierni jest bardzo ważne.

Co powinno znaleźć się w profesjonalnej cukierni?

cukierniaPowyżej powiedzieliśmy co jest absolutnym minimum, jeśli chodzi o wyposażenie cukierni, nie oznacza to jednak, że jest to wszystko co powinno znaleźć się na wyposażeniu cukierni. O co zatem powinniśmy uzupełnić wyposażenie naszej cukierni? Można by tu wskazać takie rozwiązania jak:

  • słoty chłodnicze,
  • lady chłodnicze,
  • wałkownice do ciasta,
  • wózki transportowe.

Jeżeli obok naszej cukierni zamierzamy prowadzić małą kawiarnie należałoby jeszcze pamiętać o takich rozwiązaniach jak witryny cukiernicze, ekspres do kawy czy dystrybutor do lodów, a co za tym idzie kompletne wyposażenie cukierni jest już zdecydowanie droższe.  Z tego powodu zwykle nie zaleca kupowania się wszystkiego już na samym starcie, ponieważ koszty inwestycyjne mogą okazać się w takiej sytuacji zbyt wysokie. Lepiej jest z czasem uzupełniać kuchenne zaplecze.

Jak uatrakcyjnić ofertę cukierni?

cukierniaJeżeli udało nam się ugruntować pozycje naszej cukierni na rynku, a co za tym idzie zaczęła ona przynosić spore zyski, warto pomyśleć o jej rozbudowie i uatrakcyjnieniu jej oferty? Jak to zrobić? Można między innymi zainwestować w takie rozwiązania jak np. maszyny do pralin czy maszyna do wafli. Waflarki umożliwiają wypiekanie wafli do lodów i rurek z kremem, a dodatkowo bardzo często maszyny tego typu robione są na zamówienie klienta przez co można je z powodzeniem dostosować do potrzeb swojej cukierni. Niemniej maszyna do pralin może się okazać zdecydowanie lepszym pomysłem, ponieważ dzięki niej będziemy mieli możliwość wytwarzania własnych pralin, które nie tylko wzbogacą ofertę naszej cukierni, ale także mogą nam pomóc w pozyskaniu nowych klientów.

Maszyna do pralin i żelek – czyli oryginalny asortyment

cukierniaNa portalu branżowym, jakim jest www.piekarnie24.pl można przeczytać, że maszyna do pralin ma tę zaletę, że umożliwia nam robienie własnych czekoladek, które obecnie cieszą się bardzo dużą popularnością. Bardzo często takie ręcznie robione praliny wybierane są na prezent, a co za tym idzie inwestycja w maszyną umożliwiającą wykonywanie ich może nam się stosunkowo szybko zwrócić. Podobnie jest z takim rozwiązaniem jakim jest maszyna do żelek. Maszyna ta umożliwia nam robienie żelek czy galaretek. Wyroby tego typu także cieszą się sporą popularnością i podobnie jak praliny często są wybierane na prezent. Jeżeli jednak decydujemy się  na wprowadzenie takich wyrobów do naszej oferty to pamiętajmy o tym by zapewnić sobie jakieś ozdobne pudełka w których nasze wyroby będą umieszczane.

Podsumowując

Założenie własnej cukierni jest obecnie bardzo dobrym pomysłem na własny biznes, a  jeśli odpowiednio ją wyposażamy można założyć, że zyski jakie będzie przynosić działalność będą całkiem wysokie. Dobierając rozwiązania do cukierni pamiętajmy jednak o tym, by zwłaszcza na początku, inwestować tylko w te podstawowe rozwiązania, a dopiero z czasem rozbudowywać swoje zaplecze.