Jak urządzić nowoczesną kuchnię?

Kuchnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. Stanowi ona niejako jego centrum. Dlatego tak ważne jest to by była ona urządzona jednocześnie modnie i funkcjonalne. W tym artykule powiemy jakie rozwiązania warto zastosować chcąc urządzić nowoczesną kuchnie. 

Nowoczesna kuchnia – ogólne zasady urządzania

Nowoczesne kuchnie są obecnie bardzo popularne. Warto zatem wiedzieć w jaki sposób urządzić taka kuchnię. Zasadniczo wyznaczniki jakimi powinno się kierować przy tworzeniu takiej aranżacji są dość proste. Według portalu www.urzadzamy.pl nowoczesna kuchnia powinna spełniać takie kryteria jak:nowoczesna kuchnia

  • funkcjonalność,
  • prostota,
  • wysoka estetyka,
  • minimalizm.

W związku z czym urządzając takie pomieszczenie przede wszystkim musimy myśleć o tym by było ono praktyczne. Preferowane są tu gładkie powierzchnie, praktyczne systemy przechowywania i dość klasyczna i jednocześnie wyrazista kolorystyka. Niemniej choć zasady odnośnie tego jak urządza się nowoczesne kuchnie są dość proste to w praktyce urządzenie nowoczesnej kuchni wcale nie należy do łatwych. O jakich zatem warto rozwiązaniach warto tutaj pomyśleć?

Jakie meble kuchenne do nowoczesnej kuchni?

meble kuchenne na zamówieniNajważniejszym elementem nowoczesnej kuchni są odpowiednie meble. Jak już wspomnieliśmy powyżej meble stosowane w nowoczesnej kuchni powinny posiadać dobrze rozplanowane systemy przechowywania. Zaleca się tu meble modułowe lub meble kuchenne na zamówienie. Wówczas to będziemy mieli pewność co do tego że zarówno ich wymiar jak i wyposażenie będzie idealnie odpowiadać naszym potrzebom i tym samym, że będą one doskonale pasować do naszej kuchni. Tym samym takie meble kuchenne podnoszą funkcjonalność kuchni, co w takich aranżacjach jest bardzo ważne. Jeśli chodzi natomiast o ich estetkę, to z zasady stosuje się meble pokryty jednolitym błyszczącym laminatem, dzięki czemu maja one nowoczesny i prosty wygląd. Zasadniczo, jeśli chodzi o kolorystykę to mamy tu pełną dowolność, jednak najpopularniejsze są takie kolory jak biel, czerń czy nawet czerwień. Ważne jest jednak to by fronty mebli pod względem koloru były dobrane do kolorystyki ścian czy blatu kuchennego, ważne jest to by całość tworzyła spójna aranżacje. Jeśli chodzi o wspominany blat, to najczęściej w nowoczesnych kuchniach wykorzystuje się blaty kamienne, które są bardzo proste i jednocześnie niezwykle eleganckie i dobrze komponują się z lakierowanymi frontami szafek. Niemniej spotkać także można dość często blaty laminowane imitujące kamień, czy blaty drewniane, choć te mniej pasują do tego typu aranżacji. Ważnym elementem nowoczesnej kuchni jest także sprzęt AGD. Powinien on być nie tylko maksymalnie funkcjonalny, ale także wykończony w taki sposób by dobrze komponował się z całą zabudową. Z zasady stosuje się tylko sprzęt pod zabudowę, unikając AGD wolno stojącego.

Jak wykończyć ściany w kuchni?

tapety do kuchniNa portalu www.mamkuchnie.pl można przeczytać, że przy tworzeniu nowoczesnej aranżacji kuchni należy także zwrócić uwagę na odpowiednie wykończenie ścian. Z zasady ściany w kuchni się maluje, a w miejscach gdzie znajduje się kuchenka czy zlew kładzie się płytki. Rozwiązanie to nie zawsze jednak komponuje się z całością tak jakbyśmy sobie tego życzyli, dlatego warto pomyśleć o innych alternatywach. Pierwszą i dość powszechną opcją jest zastąpienie płytek szkłem laminowanym lub też panelami kuchennymi. Zarówno panele jak i szkło można nabyć w wersji jednokolorowej lub z wzorami, co umożliwia nam stworzenie dowolnej aranżacji. Pod względem wizualnym i trwałościowym lepiej wypada szkło, należy się jednak liczyć z tym, że jest to rozwiązanie zdecydowanie droższe, a co za tym idzie nie zawsze można sobie na nie pozwolić. Inną opcją zdecydowanie mniej popularne są tapety kuchenne zmywalne. Jest to niewątpliwie tańsze rozwiązanie i wbrew pozorem wcale nie jest ono takie złe. Obecnie stosowane tapety ścienne winylowe zmywalne, stanowią jednocześnie dobre zabezpieczanie ścian i ciekawie się prezentują. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele ich wzorów, dzięki czemu za ich pomocą można stworzyć praktycznie dowolną aranżacje.

Oświetlenie i dodatki

designerskie lampy wisząceUrządzając nowoczesną kuchnię nie można także zapomnieć o doborze odpowiedniego oświetlenie i dodatków. Jeśli chodzi o oświetlenie to warte uwagi są designerskie lampy wiszące czy nawet designerskie lampy stojące, jeśli kuchnia jest jednocześnie połączona z jadalnią. należy pamiętać o tym, że powinny być one raczej dość proste i jednocześnie bardzo dobrze oświetlać całe pomieszczenie. Jeśli chodzi natomiast o designerskie dodatki do mieszkania to warto wybrać tutaj te drobne, ponieważ w nowoczesnych aranżacjach nadmiar dodatków nie jest mile widziany. Wybierajmy jedynie ty, które jednocześnie ożywią przestrzeń i będą w pewnym sensie funkcjonalne.

Podsumowując w kilku zdaniach

Urządzenie nowoczesnej kuchni w teorii jest całkiem proste, w praktyce trzeba wiedzieć jakie elementy do siebie pasują i co dobrze jest ze sobą zestawiać. Warto za nim przejdziemy do urządzania pomieszczenia zapoznać się z przykładowymi aranżacjami. 

Dodaj komentarz