Hurtowy zakup strzechy

Skansen miał być odtworzony co do najmniejszych detali, i położyliśmy ogromny nacisk na to, by wszystkie budynki były budowane wyłącznie historycznymi metodami. Wiązało się to niestety z ogromnym nakładem pracy, jednak dawało zaskakujące i spektakularne efekty, gdyż całość powoli zaczynała wyglądać dokładnie tak, jak zaplanowaliśmy pierwotnie.

Rekonstrukcja dachu ze strzechy

strzecha na dachWszystkie budynki miały być odwzorowane idealnie, dlatego też dachy musiały zostać wykonane ze strzechy. Problem jednak polegał na tym iż nie mieliśmy dostępu do takowej, a zasuszenie własnej zajęłoby zdecydowanie za dużo czasu. Jako że owa strzecha była przeznaczona do miejsca odwiedzanego przez turystów, musiała być również odpowiednio zaimpregnowana nowoczesnymi preparatami, gdyż strzecha sama z siebie była dość łatwopalna, co w tym wypadku było niedopuszczalne. Dlatego też, strzecha na dach do wszystkich naszych budynków została zamówiona z lokalnej firmy, która zajmowała się głownie tworzeniem nowoczesnych dachów ze strzechy właśnie, gdyż takowe zyskiwały coraz większą popularność i były coraz częściej widywane w prywatnych domach jako element dekoracyjny. Taka strzecha była od razu impregnowana preparatem który zabezpieczał ją nie tylko przed zawilgoceniem i gniciem po deszczu, ale również przed wpływem ognia, zapewniając bardzo dużą ogniotrwałość, nawet przy wystawieniu na otwarty ogień.

Firma z której ową strzechę zamawialiśmy miała również w ofercie wykonanie samego dachu, aczkolwiek woleliśmy sami wykonać wszelkie prace, i pozostaliśmy przy zakupie materiału, choć w bardzo hurtowych ilościach, gdyż powierzchnia do której miała być ona użyta była dość duża. Mimo to, cena za metr była ciągle bardzo atrakcyjna, i zdecydowanie niższa niż się spodziewaliśmy.