Formy zabawy z dzieckiem

Każdy rodzic wie najlepiej, że pomysły na zabawy z dzieckiem z czasem po prostu się kończą. Dzieci choć kreatywne, najczęściej potrzebują wsparcia dorosłych w wymyślaniu kolejnych zabaw. Na szczęście obecnie istnieje wiele możliwości w zakresie dziecięcych rozrywek, a pomysły znajdziemy wszędzie – począwszy od stron internetowych, a na sklepowych półkach kończąc. 

Kreatywne zabawy i zabawki dla dzieci

zabawki kreatywne dla dzieciWarto pamiętać, że dobra zabawa dziecka nie jest uwarunkowana drogimi, sklepowymi zabawkami. Z doświadczenia wiem, że najlepsze chwile zabaw były właśnie wtedy, kiedy kolorowe, plastikowe wytwory lądowały w pudle, a na pomoc przychodziły domowe sprzęty i produkty – garnki, suche produkty spożywcze, poduszki, koce i wiele innych. Jednakże tego rodzaju zabawy wymagają najczęściej intensywnej kontroli rodzica oraz jego aktywnego uczestnictwa w zabawie. Nie ma co ukrywać, że nie każdy rodzic, każdego dnia i w każdym momencie ma zarówno czas, jak i ochotę na ciągłą zabawę. Z tego względu nie warto rezygnować z gotowych i często zajmujących (zwłaszcza w momencie rozpakowywania) zabawek. Warto jednak wybierać zabawki kreatywne dla dzieci, a więc takie, które wymagają od dziecka wykorzystania wyobraźni – pozwalają na zindywidualizowane tworzenie, budowanie, wyklejanie, malowanie i wiele innych czynności, których nie umożliwi dla przykładu lalka lub samochodzik. 

Wybór zabawek i zabaw dla dzieci jest wyzwaniem rodziców, które spędza sen z powiek zwłaszcza w pochmurne, nudne popołudnia. Warto wyposażyć się w pomysły na zabawy jeszcze zanim dojdzie do potrzeby ich wykorzystania, gdyż znudzone dziecko nie jest najlepszym wsparciem dla uwalniania kreatywności. Warto mieć także w domu zabawki ze sklepów, które będą jednocześnie bawić i uczyć.