Stosowana w każdych drzwiach klamka jest ruchomą, zwykle metalową lub plastikową rączką, która służy do ich otwierania i zamykania. Jest sprzężona mechanicznie z zasuwą, wysuwającą się z drzwi do futryny i blokującą ich otwarcie. Najczęściej w mechanizmie umieszczona jest sprężyna, która wymusza położenie zasuwy w pozycji wysuniętej. Klamka stanowi dźwignię umożliwiającą pokonanie oporu tej sprężyny, wsunięcie się zasuwy i odblokowanie otwarcia.
Element potrzebny w każdych drzwiach
O ile wyborowi samych skrzydeł poświęcamy zwykle dużo czasu, rozważając przeróżne opcje, o tyle klamki do drzwi często jakoś umykają naszej uwadze. Wygląd detali jest bardzo ważny, dlatego klamki do drzwi wewnętrznych są częścią wizytówki pokoju, do którego wchodzimy. Zdarza się, że występują w komplecie z drzwiami, wtedy problem mamy z głowy. Zwykle jednak należy je dokupić, co wbrew pozorom ma wiele zalet. Na rynku dostępne są klamki zarówno z naturalnych surowców, jak i tworzyw sztucznych. Najbardziej popularne i najchętniej wybierane to między innymi aluminium, stal nierdzewna, mosiądz i PCV. Wybór materiału powinien być uzależniony nie tylko od rodzaju drzwi, intensywności użytkowania klamki, ale także od stylu wnętrza. Kolor klamki powinien komponować się z kolorem drzwi i odpowiadać odcieniu zawiasów. To bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie całość będzie wyglądać chaotycznie. Klamki do drzwi wewnętrznych mają różne wielkości. Choć zazwyczaj rozety mają jeden wymiar, to już rękojeści są bardzo różne i urozmaicone. Krótkie i długie, chude i grubsze, spłaszczone i z poszerzeniami. Przy wyborze klamki należy wziąć pod uwagę wielkość drzwi, zarówno szerokość i wysokość.
Podsumowując, za pomocą klamki można estetycznie wykończyć drzwi wewnętrzne w domu lub biurze. Dobierając klamki najbezpieczniej jest wybrać bardzo podobne do drzwi wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu unikniemy chaosu w stylizacji wnętrza domu.