Trwałe połączenie za pomocą nitów zrywalnych

 

Mimo pojawienia się wielu nowych rozwiązań umożliwiających połączenie różnych elementów, nity wciąż są używane w przemyśle i rzemiośle. Nitowanie znajduje zastosowanie wszędzie tam gdzie liczy się czas i zmniejszenie kosztów technologicznych. Najprościej rzecz ujmując nitowanie jest procesem mającym na celu połączenie dwóch lub więcej elementów w sposób nierozłączny przy wykorzystaniu różnego rodzaju nitów.

Nowoczesne nity zrywalne zyskują popularność

zrywalny din 7337Nity, jak sama nazwa wskazuje, służą do nitowania, nitowanie natomiast jest jedną z metod łączenia ze sobą metalowych elementów. Klasyczne nity składają się z główki, szyjki i zakuwki (części, która zasklepia się podczas nitowania). Popularnością wciąż cieszą się nity zrywalne, inaczej zwane rurkowymi. Ten typ nitów ma tworzone przez drut główki. Podczas nitowania drut ten zostaje oderwany od nitu, stąd właśnie nazwa. Mogą być one używane do rozmaitych zastosowań a samo połączenie jest praktycznie nierozerwalne. Nit zrywalny din 7337 stosuje się często ze względu na bardzo dobre parametry pod względem wytrzymałości, ale też przede wszystkim łatwość i szybkość montażu. Dzięki możliwości zastosowania profesjonalnych, nowoczesnych narzędzi, zainstalowanie nitów zrywalnych trwa krótko i pozwala w niedługim czasie zrealizować wszelkie niezbędne prace związane z łączeniem konkretnych elementów. Do najczęstszych materiałów, z których wykonane są nity zrywalne typu din 7337, należą: nity aluminiowo-stalowe (aluminiowy nit i stalowy gwóźdź zrywający), stalowo-stalowe, aluminiowo-nierdzewne, aluminiowo-aluminiowe, nierdzewno-nierdzewne, a nawet kwasoodporno-kwasoodporne. Dobór właściwego materiału uzależniony jest od środowiska, w którym będzie pracować powstałe złącze. Ponadto nity nierdzewne charakteryzują się karbowaniem na gwoździu, co umożliwia lepsze chwycenie i mniejsze zużycie szczęk w nitownicy. Powstałe połączenie nitowe charakteryzuje się stosunkowo niską, minimalną siłą zrywającą.

Podsumowując, nit zrywalny din 7337 to jeden z wielu rodzajów mocowań. Składa się on z dwóch części – tulei oraz pręta. Nity zrywalne można podzielić ze względu na typ (zamknięte, rozwidlone, rozprężne), zastosowanie (uniwersalne, odporne na wibracje, do materiałów miękkich itd.), kształt łba (płaski, wpuszczany, powiększony) oraz materiał produkcji (żelazo, stal, aluminium).