Różne oblicza diet

Jedzenie

W dzisiejszych czasach właściwie nie ma osoby, która choćby przez chwile nie stosowała jakiejś diety, nie zawsze nawet mając ku temu jakiekolwiek medyczne powody. Warto wiedzieć, że nieodpowiednia dieta może nam bardziej zaszkodzić niż pomoc, tak na zdrowie jak i urodę. Kto zatem powinien diety stosować i co o samych dietach warto wiedzieć? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w poniższym artykule.

Dieta odchudzająca – komu jest potrzebna?

dieta odchudzającaW dzisiejszych czasach nadal panuje moda na szczupłą sylwetkę, a co za tym idzie po diety odchudzające sięga nawet i osoby, które mają prawidłowy wskaźnik masy ciała. Miejmy na uwadze to, że większość odchudzających diet jest źle zbilansowana i co za tym idzie szkodliwa dla zdrowia. Zasadniczo w większości przypadków dieta odchudzająca skutkuje nie dla tego, że jest skuteczna tylko dlatego, że radykalnie ogranicza ona ilość kalorii dostarczanych do organizmu, co wpływa w sposób wyniszczający na ogólny stan organizmu. Kto zatem powinien z diet odchudzających korzystać i na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Po pierwsze należy zaznaczyć, że diety odchudzające są dla osób, które mają nadwagę lub otyłość albo są na granicy nadwagi. Po drugie większość dostępnych w internecie diet to tak zwane diety radykalne, które rujnują zdrowie, a co za tym idzie żeby zdrowo i bezpiecznie się odchudzać konieczne zwykle okazuje się skorzystanie z pomocy specjalisty. Na stronie sky-med.com.pl można przeczytać, że dietetyk pomoże dobrać nam odpowiedni program diety dostosowany indywidualnie do naszego wieku, stanu zdrowia, trybu życia a także i oczekiwań odnośnie tego ile chcemy schudnąć. Przy czym należy pamiętać, że dietek nie ułoży nam diety, która pozwoli na radykalną utratę wagi, ponieważ zdrowa dieta zakłada wolną i regularną utratę masy ciała.

Dieta pudełkowe – dobre rozwiązanie dla początkujących

DietaCiekaw opcją jeśli chodzi o diety odchudzające jest tak zwana dieta pudełkowa. Na czym ten rodzaj diety polega? Otóż dieta ta opierają się na jadłospisach przygotowanych przez dietetyków, gdzie posiłki na cały dzień dostarczają 1400-1800 kcal. Wybór wartości kalorycznej zależny jest od odchudzającego się. W ramach takiej diety dostaje się zestaw produktów, choć nie wszystkich, są tu raczej; musli, mieszanki zbożowe czy przyprawy i zioła bez żadnych dodatkowych wzmacniaczy smaku. Takie produkty jak mięso czy warzywa należy sobie dokupić samemu. Dieta ta ma nas nauczyć zdrowego gotowania i regularnego spożywana posiłków. Według strony http://goodiefoodie.eu do zalet tego rozwiązania można zaliczyć takie cechy diety jak:

  • szybkość przygotowania posiłków –  15-40 minut,
  • smaczne przepisy ,
  • wygoda – (brak konieczności samodzielnego liczenia kalorii),
  • posiłki można zabierać ze sobą wszędzie w pudełkach,
  • gotowy jadłospis oraz lista zakupów (oszczędność czasu i pieniędzy),
  • uczy zdrowego gotowania,
  • uczy planowania posiłków,
  • skrupulatnie przestrzegana odchudza.

Według wiadomości z portalu dieta.mp.pl dieta pudełkowa może być zastąpiona przez własny plan żywieniowy, jednak wówczas konieczna jest już znajomość zasad zdrowego odżywiania, wartości kalorycznej wszystkich stosowanych w diecie produktów, konieczne jest także odpowiednie zestawienie ilości wartości odżywczych w diecie (węglowodany, białka, tłuszcze). Uwzględnienie tego wszystkiego nie zawsze samodzielnie się udaje, dlatego diety pudełkowe szczególnie poleca się osobom, które dopiero zaczynają się odchudzać i jednocześnie zdrowo odżywiać.

Catering dietetyczny – rozwiązanie dla zabieganych

Catering dietetycznyNa portalu vitalia.pl można znaleźć informację, że dość popularnym rozwiązaniem w ostatnim czasie stał się catering dietetyczny. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie? Zasadniczo jego założenie są podobne do diety pudełkowej. Mamy tutaj zdrowe i zbilansowane posiłki, dostosowane do naszych potrzeb. W zależności od oczekiwań program żywieniowy może być tak ułożony by pomóc nam schudnąć lub też utrzymać daną masę ciała. Catering dietetyczny różni się od diety pudełkowej przede wszystkim tym, że w tym wypadku posiłków nie musimy przygotowywać samodzielnie, a są one nam codziennie dostarczane przez firmę cateringową. Abonament na takie posiłki wykupuje się zwykle na miesiąc lub dłużej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala się zdrowo odżywiać nawet osobom, które mają bardzo mało czasu, jednak jest to dość kosztowne. Koszt takiej diety to około tys. złotych na miesiąc dla jednej osoby.

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Według strony internetowej www.smacznadieta.com weganizm w swoich założeniach jest radykalną odmianą wegetarianizmu, a co za tym idzie z diety wegańskiej wykluczone jest nie tylko mięso, ale także produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak mleko czy jajka. Podstawą piramidy żywieniowej w diecie wegańskiej są zboża i glony morskie, niższe miejsce zajmują takie produkty jak: rośliny strączkowe, orzechy grzyby, a także soja oraz tofu. Na samym spodzie piramidy żywieniowej znajdują się takie produkty jak miód cukier herbata czy kawa. Spożycie tych produktów jest ograniczone jednak nie mogą one z diety zostać wykluczone. Czy taka rygorystyczna dieta może być zdrowa? Jeśli jest prawidłowo ułożona to pozwala ona schudnąć, zmniejsza także ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, nadciśnienie, a także i na takie nowotwory jak rak jelita grubego czy płuc. Niemniej jeśli dieta jest źle ułożona może prowadzić do anemii, krzywicy, zaburzeń neurologicznych, a nawet w skrajnych przypadkach do niedorozwoju psychicznego i fizycznego u dzieci. Fakt ten sprawia, że dieta wegańska zawsze powinna być układana z dietetykiem lub z nim konsultowana, w innym wypadku może zagrażać zdrowiu.

Podsumowując

Odpowiednio dobrana dieta, może pomóc nie tylko nam schudnąć, ale także pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Należy się jednak liczyć z tym, że dobra dieta powinna być zawsze przygotowana przez dietetyka w innym wypadku może ona bardziej szkodzić niż pomagać.