Kot jest zwierzęciem, który ma tzw. swoje ścieżki. Chodzi tam gdzie chce, pozwala się głaskać człowiekowi i to nie dlatego, żeby jemu było miło, ale wręcz odwrotnie. To kot ma być zadowolony – jeśli tak się nie dzieje, kociak odchodzi, lub wręcz poczęstuje człowieka pazurkami. I tak jest bez względu na rasę.
Koty brytyjskie są wyjątkowo samodzielne
Każdy kociak jest indywidualnością już od urodzenia. Ten gatunek jest wyjątkowo samodzielny i nie znosi ingerowania w jego życie. Oczywiście, jeśli kot sam chce, może pozwolić się pogłaskać. Jeśli natomiast nie ma ochoty – odejdzie. Jego zachowanie jest całkowicie odmienne od zachowania psa, który zawsze ma ochotę na głaskanie, jeśli oczywiście człowiek go nie krzywdzi. Najbardziej popularne są tzw. „dachowce” – czyli koty nie rasowe. Istnieje mnóstwo ras kotów. Jednym z nich są koty brytyjskie. Charakteryzują się one dość „misiowatym”, grubym futrem i niezwykłym ich kolorem. Hodowcy prowadzą sprzedaż kotów brytyjskich w swoich hodowlach. Zazwyczaj zajmują się także i innymi rasami, których kocięta są kupowane na prywatny chów – czyli, jako kociak domowy do przytulania i miziania. Kupując jakiegokolwiek kociaka należy pamiętać, że jest to żywe zwierzę, które ma swoje potrzeby. Nie można traktować go jak zabawki, ponieważ zabawką nie jest. Ma swoje przyzwyczajenia, których nauczyła go matka. Jest łase na obecność człowieka, więc i człowiek ma swój udział w jego wychowaniu. Każde zwierzę należy traktować z należytym szacunkiem.
Decydując się na zakup jakiegokolwiek żywego zwierzęcia trzeba pamiętać, że bierzemy za niego pełną odpowiedzialność. To stworzenie nam zaufało i zazwyczaj traktuje nas jak matkę, a na pewno jak członka stada. Nie dziwmy się zatem, że w czasie naszego posiłku chce wyskoczyć na nasze kolana. W końcu w stadzie trzeba się dzielić.