W przemyśle niezwykle istotnym zagadnieniem jest optymalizacja kosztów związanych z funkcjonowaniem zakładu. W ten sposób można poczynić oszczędności, które umożliwią dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Zaoszczędzone środki mogą być bowiem przeznaczone na dalsze inwestycje czy modernizacje. Kluczowym zagadnieniem są przede wszystkim aspekty związane ze zużyciem energii.
Gdzie stosuje się kondensatory?
Koszty związane z jej zakupem nieustannie rosną. Właśnie dlatego w zakładach często wykonywane są audyty mające na celu sprawdzenie stanu obecnego oraz wskazanie ewentualnych działań naprawczych. Bardzo często wymagana jest między innymi kompensacja mocy biernej. Pozwala to zwiększyć wartość współczynnika mocy, a więc ilości energii która jest zamieniana bezpośrednio na energię czynną czyli pracę. W celu kompensacji bezpośrednio do maszyny pobierającej moc bierną powinna być dołączona bateria kondensatorów o odpowiedniej wartości. Jest to uzasadnione w przypadku, gdy urządzenie czy maszyna pobiera moc bierną indukcyjną. W takim przypadku moc bierna ma przeciwny znak wektora dzięki czemu obie wzajemnie się znoszą. Wypadkową jest wtedy moc czynna co wynika z tak zwanego trójkąta mocy. Warto wspomnieć, że baterie kondensatorów można obecnie bez problemu kupić w specjalistycznych sklepach.
Do najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę należą: moc, napięcie znamionowe, stopień ochrony obudowy IP oraz gabaryty. Wszystko to musi być odpowiednio dopasowane do konkretnego rozwiązania czy zastosowania. Jak widać obecnie stosując działania naprawcze można uzyskać bardzo dobre rezultaty w postaci obniżenia poboru energii z sieci. To przekłada się bezpośrednio na korzyści finansowe. Zaoszczędzone środki mogą zostać wykorzystane na dalsze inwestycje czy modernizacje.