Koncepcja upcyclingu materiałów

Czym jest recycling, wie chyba mniej więcej każdy. Jest to ponowne wykorzystywanie odpadów do produkcji nowych rzeczy. Ale to, że istnieją takie pojęcia jak upcycling i downcycling, nie jest już chyba aż tak popularną wiedzą. Warto jednak wiedzieć, czym różnią się między sobą te dwa pojęcia. 

Co z tym całym upcyclingiem?

upcyclingZmniejszenie ilości wytwarzanych nowych przedmiotów jest aktualnie główną kwestią ekologiczną. Recycling jest bardzo mocno promowany, aby zwiększyć świadomość ludzką. Recyclig jest to jednak pojęcie dość szerokie. Można podzielić je na dwie metody ponownego wykorzystania odpadów – upcycling i downcycling. Przedrostki up i down określają zmianę w jakości uzyskiwanego nowego produktu, w porównaniu do starego. O upcyclingu mówimy więc wtedy, gdy produkt końcowy jest lepszy jakościowo od tego, z którego został wyprodukowany. Aktualnie upcycling jest obecny na przykład w branży odzieżowej. Zamiast traktować raz wykorzystane materiały jako odpadki, wykorzystuje się je do tworzenia nowych ubrań. Przędzę wykorzystywaną do produkcji materiałów, pozyskuje się na przykład na skutek przerabiania plastikowych odpadów na włókna nylonowe. I z takiej właśnie przędzy produkowane są kurtki, spodnie czy sukienki. Pozwala to na zaoszczędzenie wody, surowców chemicznych i ropy naftowej, potrzebnych do pozyskiwania nowych zasobów i przy okazji przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów. Tworzenie odzieży w wyniku upcyclingu wpływa więc bardzo pozytywnie na nasze środowisko. 

Tendencja wzrostu świadomości społeczeństwa na temat sposobów walki z zanieczyszczeniem środowiska jest bardzo optymistyczna. Dobrze, że wykorzystujemy ponownie materiały, zamiast je gromadzić lub spalać. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości odsetek materiałów przerabianych jeszcze bardziej wzrośnie.