Co warto wiedzieć o filtrowaniu wody?

filtrowanie wody

Woda jest jednym z podstawowych związków chemicznych wykorzystywanych tak w życiu codziennym jak i w przemyśle. Pomimo tego, że na dzień dzisiejszy w większości miejsc jest ona łatwo dostępna należy liczyć się z tym, że nawet woda pitna dostępna w domach nie jest całkowicie pozbawiana zanieczyszczeń, co może przekładać się na stan zdrowia osób które ją spożywają. Co zatem o zanieczyszczeniach wody należy wiedzieć i jakie sposoby można stosować by poprawić jej jakość oraz jakie ma to znaczenie dla naszego zdrowia oraz dla prawidłowego działania maszyn czy też procesów produkcyjnych? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule. 

Różne ujęcia wody – a zagrożenie wynikające ze spożywania wody

Na dzień dzisiejszy woda pozyskiwana jest na dwa sposoby. Pobierana jest ona z własnego ujęcia – studnia, albo dostarczana jest przez wodociągi. Należy jednak mieć na uwadze, że zarówno w jednym jak i w drugim przypadku woda nie jest całkowicie pozbawiana zanieczyszczeń, a co za tym idzie jej nadmierne spożywanie może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Według www.wodadlazdrowia.pl warto pamiętać, że woda z własnego ujęcia, która bardzo często nie jest poddawana regularnym kontrolom i może zawierać w swoim składzie takie zanieczyszczenia jak:

Zanieczyszczenie

Skąd się bierze w wodzie?

azotany, fosforany

nawozy z upraw rolnych przenikające do wód gruntowych

zanieczyszczenia związane z opadami

deszcz wiąże się z oparami produkowanymi przez fabryki w wyniku czego powstają szkodliwe związki chemiczne

zanieczyszczenia związane z odwilżą

topniejący śnieg zmywa sól i metale ciężkie z dróg, a substancje te przenikają do wody gruntowej

zanieczyszczenia metalami ciężkimi

woda zmywa zanieczyszczenia z ulic, pól, które dostają się do wód gruntowych

bakterie i grzyby

rozwijają się w wodach

duża zawartość piasku i rdzy

stare instalacje, zanieczyszczenie w wodzie gruntowej

Zaznaczyć jednak trzeba, że w większości przypadków zawartość składników szkodliwych w wodzie z własnego ujęcie jest minimalna, niemniej ich regularne spożywanie może pogarszać samopoczucie, a także prowadzić do chorób jeśli zawartość szkodliwych składników okresowo wzrośnie. Należy jednak także zwrócić uwagę na fakt, że również w wodzie wodociągowej znajdują się zanieczyszczenia do których można zaliczyć takie jak:

  • arsen,
  • benzen,
  • rtęć,
  • selen,
  • chrom,
  • kadm,
  • ołów,
  • bor,
  • bormiany.

Woda wodociągowa przede wszystkim zanieczyszczona jest przez metale ciężkie i choć ich zawartość jest minimalna to jednak regularne ich spożywanie może negatywnie wpływać na samopoczucie. Przy czym woda wodociągowa jest bezpieczniejsza pod względem zanieczyszczeń bakteriologicznych. Niemniej w obu przypadkach woda powinna zostać uzdatniona by mogła ona być bezpiecznie spożywana i wykorzystywana.

Domowe filtry wody – czyli jak uzdatnić wodę w warunkach domowych

wodaObecnie w sklepach dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają na uzdatnienie wody kranowej. Warto w tym momencie zdać sobie sprawę z tego, że uzdatniona woda kranowa jest równie zdrowa i smaczna jak ta butelkowa, a przy tym filtrowanie wody jest zdecydowanie tańsze niż kupno wody butelkowanej co warto wziąć pod uwagę. Obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów na filtrowanie wody kranowej jest wykorzystanie filtrów węglowych, które to stosowane są w dzbankach filtrujących. Zakup takiego dzbanka to koszt rzędu 30-100 złotych w zależności od rodzaju dzbanka i firmy. Filtry do wody pitnej w takich dzbankach wymienia się zwykle raz na miesiąc, w zależności od rodzaju filtra i częstotliwości używania dzbanka. Tego rodzaju filtracja zasadniczo nie usuwa z wody biominerałów, a natomiast bardzo dobrze radzi sobie z takimi zanieczyszczeniami jak metale ciężkie czy substancje ropopochodne. Należy jednak zaznaczyć, że wbrew powszechnej opinii uzdatnieni wody nie zmiękcza wody, a jedynie oczyszcza ją z szkodliwych jonów.

Filtry odwróconej osmozy – czy warto inwestować?

Uzdatnianie wody przemysłowejObecnie coraz popularniejsze stają się także filtry odwróconej osmozy, które na dzień dzisiejszych uważane są za najskuteczniejszy sposób na uzdatnienie wody pozwalający nawet na usuniecie pojedynczych jonów substancji szkodliwych. Niemniej należy się liczyć z tym, że filtry osmotyczne są droższe od tych standardowych rozwiązań pozwalających na uzdatnianie wody w warunkach domowych. Zasadniczo jest to bardziej rozbudowany system filtracyjny, dzięki czemu umożliwiają dokładniejszą filtrację. Należy się jednak liczyć z tym, że filtry odwróconej osmozy nie są zalecane do stosowania w przypadku wody z własnego ujęcia jako jedyny filtr. Wynika to z tego, że nie jest on aż tak skuteczny w przypadku zanieczyszczeń biologicznych, wówczas konieczne jest wykorzystanie dodatkowego filtra wraz z membraną osmotyczną by woda została dokładnie oczyszczona.

Uzdatnianie wody przemysłowej – co warto wiedzieć?

Filtry odwróconej osmozyWoda jako związek chemiczny wykorzystywana jest w większości procesów produkcyjnych czy to jako rozcieńczalnik, czynniki chłodzący czy także jako środek do myciu. Niemniej w każdym z tych przypadków konieczne jest uzdatnienie wody przemysłowej nim zostanie ona wykorzystana w procesach produkcyjnych. Przemysłowe filtry do wody są obecnie bardzo powszechnie dostępne na rynku, niemniej jest bardzo wiele ich rodzajów, a co za tym idzie filtr musi zostać odpowiednio dobrany. Pod uwagę tutaj bierze się przede wszystkim takie czynniki jak to jak bardzo zanieczyszczona jest woda oraz to jaki jest wymagany stopień czystości wody do danego procesu produkcyjnego.

Krótko podsumowując

Filtrowanie wody jest bardzo ważnym procesem zarówno w warunkach domowych jak i przemysłowych. Dobrze jednak wiedzieć jakie rozwiązania są najkorzystniejsze tak pod względem jakościowym jak i cenowym.